>

Jak skutecznie chronić wzrok?

Ważnym elementem wyposażenia pracowników jest odzież, która ma za zadanie chronić przed zabrudzeniami lub innymi urazami. Szczególnie ważne staje się wówczas zabezpieczenie istotnych dla życia narządów. W grę wchodzi między innymi wzrok. Na wyposażeniu pracowników można znaleźć bardzo szeroki wybór rozwiązań, który jest odpowiedni do takich potrzeb.

Wzrok odgrywa w życiu każdej osoby istotną rolę i pozwala na szczególnie precyzyjną pracę. Poszczególne czynności mogą jednak narażać wzrok na rozmaite urazy. Jest tak szczególnie w sytuacji, kiedy w czasie ich wykonywania powstają odłamki, opiłki lub innego rodzaju nieczystości, które mogą uszkodzić narząd wzroku. Najczęściej można znaleźć rozmaite propozycje w postaci gogli oraz okularów ochronnych. Wykonane są one z twardego i wytrzymałego materiału, który wykazuje znacznie większą odporność na przecięcie lub przebicie od innych materiałów. Jest to ważne w przypadku, kiedy mamy do czynienia z elementami mechanicznymi i ostrymi, a te również stanowią zawsze niebezpieczeństwo dla zdrowia oraz życia. Takie okulary już wielokrotnie uratowały wzrok noszącym je osobom i to zawsze, kiedy były zakładane do pracy. Najczęściej drobny pył lub opiłki nie są dostrzegalne, jednak gdyby dostały się do oka mogłyby wywołać podrażnienie lub mechanicznie uszkodzić oko. Bardziej dostrzegalne są sytuacje, w których większe odłamki wbijają się takie okulary lub gogle. Przykłady takich sytuacji można znaleźć w Internecie jako doskonałe dowody na konieczność korzystania z takich rozwiązań.

Takie okulary oraz gogle mają bardzo często nowoczesny wygląd i charakter. Dzięki temu można wykorzystać wymienne elementy obejmujących między innymi zauszniki, gumowy pasek oraz noski. Daje to szczególnie dużo możliwości w sytuacji uszkodzenia poszczególnych elementów. Można je szybko i łatwo zastąpić innymi. Dzięki temu znacznie obniża się koszty takich zestawów. Co więcej wielu producentów oferuje produkty wraz z opcjonalnymi i dodatkowymi zausznikami i opaskami gumowymi. Estetyczne i higieniczne pozwalają zachować czystość, co przekłada się również na kwestie bezpieczeństwa. W związku z tym okulary oraz gogle muszą dobrze przylegać do twarzy. W goglach wykorzystuje się w tym celu zazwyczaj gumową uszczelkę. Z kolei okulary wykorzystują w tym celu swój profil. W obu przypadkach należy zwrócić uwagę również na fakt, że drobne elementy, pył oraz opiłki mogą przedostać się do oka nie tylko od przodu oka. Unosząc się w powietrzu mogą wykorzystać i inne, często boczne krawędzie. Tym samym dobierając rozwiązania, należy zadbać i o te kwestie.

Okulary oraz gogle, jak i inne obecne na rynku rozwiązania powinny obowiązkowo spełniać normy bezpieczeństwa dla takich przedmiotów. Kluczowe jest i właściwe oznakowanie. Odnosi się to do przepisów BHP. W przypadku gogli, wspomniana norma to między innymi EN 170. Podobna norma obowiązuje w przypadku okularów chroniących wzrok. Warto jednocześnie zauważyć, że okulary mogą być wyposażone w rozmaite filtry, posiadać szkła dymne oraz antyrefleksyjne. Wszystko w zależności od ich wykorzystania.